BusinessAnkara “Lets develop projects for the refugees” – (News Text is in Turkish)

PMI Türkiye Chapter’ın etkinliği PM Summit, CerModern’de proje yöneticilerini ve ilintili sektör profesyonellerini bir araya getirdi.

Aaron Shenhar, Phil Bristol gibi isimlerin konuşmacı olduğu etkinliğin anlamlı konuşmalarından birine WYG Türkiye eski direktörü, proje yönetimi uzmanı Levent Erkan imza attı. 1945 ten beri en çok insanın öldüğü ve yer değiştirmelerin en yüksek olduğu dönemde olunduğunu belirten Erkan,  mülteci konusuna asla politik değil tamamen insani bakılması gerektiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler’in ilk kez İnsanı Yardım Konferansı düzenlemesinin düşündürücü olduğunu ifade eden Erkan, kendisinden önceki ünlü konuşmacı Aaron Shenhar’ın belirttiği gibi “proje yöneticilerinin yaptığı işin önemini ve gururunu hissetmesi ” gerektiğini, bu sebeple proje yöneticilerinin Suriyeliler ve diğer mültecilerin geleceği hakkında projeler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

“Dünya olarak sorunları film izler gibi seyrediyoruz”

“Aylan Bebek’in o hepimizi derinden vuran görüntüsü hayatımı devam ettirdiğim Bodrum’da sadece 100 metre ötemde” diye konuşan Erkan, Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 95’inin ülkesine geri dönmek istediğini, dünyada bir mültecinin gittiği ülkede kalma süresinin ortalama 17 yıl olduğunu ifade etti. Erkan’ın belirttiği önemli bir cümle ise, 26 kampta 270 bin kişi yaşarken geri kalanlar hayatın içinde ülke insanı ile entegre biçimde hayatına devam ediyor.

“Yurtdışından birileri gelmeden biz proje yöneticileri aksiyon almalıyız”

Proje yöneticilerinin, yemek, barınak,  giysi, hukuk, dil eğitimi, istihdam, psiko sosyal yardım, kadınlara destek, gençlere destek, engellilere destek, kültür ve sanat, altyapı, üstyapı  konularında pek çok fırsatı bulabileceğini ve sosyal sorumluluk katsayısı yüksek bu soruna eğilebileceğini belirten Erkan’a göre, Türk proje yöneticileri yabancılardan daha hızlı davranmalı. Bir tahmine göre ise Gaziantep, bu konunun önemine istinaden Ankara ve İstanbul’dan sonra proje ofislerinin yer aldığı şehir olarak sıralamada yükseliyor. Pek çok uluslararası kaynaktan elde edilebilecek fonlarla ilgili www.projelervefonlar.com adresi takip edilebilir.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Related Key Speaker

Menu